Masz pytanie zadzwoń:

Czytanie lektur przez uczniów to temat-rzeka. Część uczniów uwielbia czytać książki, a zadane lektury czyta z zapartym tchem. Inni uczniowie lubią czytać, jednak wolą np. swoją ukochaną fantastykę, a lektury czytają pobieżnie lub o części z nich zapominają. Z kolei jeszcze inna część uczniów czytać po prostu nie cierpi. Zwłaszcza tzw. umysły ścisłe z językiem polskim mają na bakier. Czy istnieje jakiś sposób, aby zachęcić dziecko do czytania?

Nawyk z domu

Wiele mówi się o tym, że nawyk czytania książek dzieci wynoszą z domu. Już maluchy, które widzą, jak mama przed snem czyta książkę, chcą, aby i im do snu czytano. Warto to wykorzystać. Gdy dziecko pozna pierwsze literki, należy podsuwać mu pierwsze, krótkie i łatwe książki. Zanim lektury staną się obowiązkowe, dobrze jest zachęcić dziecko, aby samo czytało wieczorem chociaż kilka stron jakiejś ciekawej książki dla dzieci. Gdy pójdzie do szkoły, nawyk czytania przed snem będzie miało we krwi. Pozwólmy dziecku skupić się na lekturze w domu. Jeśli maluch pochłonięty jest akcją książki, nie włączajmy telewizora i nie odciągajmy jego uwagi od książki. Sprawmy, by pokochał czytanie, zanim stanie się ono jego obowiązkiem.

Jak pomóc?

Dzieci, które unikają czytania jak ognia, można zmobilizować do przyswajania lektur, zapisując je na kurs szybkiego czytania. Niektóre placówki organizujące warsztaty dla dzieci mają go  w swojej ofercie. Dzięki kursowi będzie w stanie przeczytać 800-1200 słów na minutę, a nie 150-250, jak przeciętna osoba. Oznacza to, że czytanie kilku stron będzie zajmowało mu o wiele mniej czasu i będzie dla niego mniej frustrujące. To jednak niejedyna korzyść. Na kursie dzieci uczą się metod koncentracji i sztuki relaksu, a także prostych metod zapamiętywania różnych informacji. Dzięki temu czytanie nie dość, że jest szybsze, staje się także bardziej efektywne. Warsztaty szybkiego czytania dla dzieci wbrew pozorom nie są nudne i wykańczające. Zorganizowane są w formie prostych zabaw logicznych, dlatego też nie męczą dzieci, a maluchy uwielbiają w nich uczęszczać.