Masz pytanie zadzwoń:

Matematyka dla wielu uczniów jest naprawdę znienawidzonym przedmiotem. Chociaż nieraz spędzają dużo czasu nad jednym zadaniem, okazuje się, że wciąż rozwiązują je niepoprawnie. Kolejne złe stopnie jeszcze bardziej je frustrują, mają coraz mniej zapału do nauki tego przedmiotu i sytuacja zaczyna się zapętlać. Skąd biorą się u dzieci problemy z matematyką i jak sobie z nimi poradzić?

Krok po kroku

Matematyka nie jest przedmiotem, na którym lekcji można się nauczyć na pamięć. Rzetelnej nauki tego przedmiotu nie można też odkładać „na później”. Aby rozwiązywać kolejne zadania matematyczne, najpierw należy dobrze opanować i zrozumieć poprzednie zagadnienia. I właśnie tu tkwi problem. Wiele dzieci na którymś etapie nauki trafia na zagadnienie, które nie do końca rozumie. Jeśli nie otrzymają w tym momencie pomocy, będzie ono ich utrapieniem w kolejnych zadaniach, a być może uniemożliwi także zrozumienie kolejnych bloków tematycznych. Aby pomóc dziecku, trzeba przede wszystkim ustalić, w którym momencie nauki zaczęło ono mieć braki,  następnie po kolei je wszystkie przepracować.

Królowa nauk?

Dzieci nie przepadają też za matematyką, gdyż dla wielu zadań nie widzą praktycznego zastosowania w życiu. Dlatego rodzice powinni podsuwać im różnego rodzaju przykłady i zadania, dzięki którym pociechy zrozumieją, że matematyka naprawdę jest królową nauk. Może to być prośba o policzenie, ile rolek tapety do pokoju dziecka trzeba kupić, czy ustalenie ile lat ma ciocia, na podstawie innych niż dzień urodzenia dat. Znajomość matematyki znacząco ułatwia dzieciom naukę chemii i fizyki. Dobrym pomysłem jest zapisanie latorośli na warsztaty dla dzieci, na których matematyka stanie się pasjonującą przygodą. Na warsztatach dzieciom podsuwane są różnego rodzaju zagadki logiczne i łamigłówki matematyczne, które są dla nich niezwykle ciekawe, a przy okazji pokazują, że matematyka ułatwia codzienne życie. W przyszłości dobra znajomość matematyki może zaowocować chociażby dostaniem się na lepsze studia.